KİMDİR?

Y.Doç.Dr. Klinik Psikolog Ercüment Doğan, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Lisans eğitiminin ardından Yüksek Lisansını Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında 1999 yılında tamamladı. Klinik psikoloji uzmanlığında “Negatif Duygulanım, Pozitif Duygulanım ve Somatik Bileşen Temelinde Depresyon ve Anksiyete (Kaygı) Arasındaki Farklılıklar” konusu üzerinde çalıştı.

Doktora eğitimini 2001 yılında “Çalışanın İşine Cezbolması: Dönüştürücü Liderlik Tarzının, Lidere Olan Güvenin, Güçlenmenin ve Negatif/Pozitif Duygulanımın Etkileri” başlıklı çalışma ile tamamladı.

2002 – 2003 yıllarında Haliç Üniversitesi’nde, 2004 – 2012 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak bulundu.

1997-1999 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Araştırma Merkezi’nde (BÜPAM) Psikoterapist olarak çalıştı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olduğu yıllar sırasında, 2003 – 2009 yılları arasında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nde psikoterapist olarak farklı tanı almış çok sayıda hasta grubu ile çalışma fırsatı buldu. Aynı Merkezde yaptığı çalışmalarda ‘Employee Assistance Program’ olarak bilinen çalışanlara yönelik psikolojik destek programının Türkiye’deki ilk uygulayıcısı oldu. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nde kurumsal danışmanlık ve eğitim çalışmalarını yürüttü.

2009 – 2012 yılları arasında HTA Grup Nöropsikiyatri Merkezi’nde psikoterapi ve kurumsal danışmanlık ve eğitim çalışmalarına devam etti.

2005 – 2007 yılları arasında Chicago Psikanaliz Enstitüsü’nün düzenlediği 2 yıllık Analitik Psikoterapiler Eğitimini aldı.

2004 yılında merkezi Avrupa’da bulunan ‘EMDR Institute’ tarafından verilen EMDR eğitimlerini aldı.

2004 yılından bu yana da EMDR uygulayıcısı bir psikoterapist olarak farklı psikoterapi ekollerinde şimdiye kadar yaklaşık 50.000 saatlik psikoterapi ve bireysel danışmanlık tecrübesinin yanı sıra yaklaşık 3500 saatlik kurumsal eğitim ve kurumsal danışmanlık deneyimine sahip oldu.

2012 yılından bu yana, Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak akademik çalışmalarına, Mor Academia bünyesindeki kendi merkezinde ise Yetişkin, Çocuk/Ergen, Çift ve Aile Psikoterapisti/Danışmanı ve Kurumsal Danışman/Eğitimci olarak çalışmalarına devam ediyor.

Yöntemleri

Üniversitedeki klinik uzmanlığı eğitimini Psikodinamik/Psikanalitik ve Bilişsel-Davranışçı olmak üzere iki farklı ekol temelinde alan Y.Doç.Dr. Ercüment Doğan, takip eden yıllardaki psikoterapi uygulamalarında farklı danışan gruplarında farklı yaklaşımların daha etkili sonuçlar verdiğini gördü. Bu iki temel yaklaşımla beraber EMDR Terapisi, Stratejik Çift ve Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Geştalt terapisi yöntemleri de mevcut klinik uygulamalarına önemli katkılarda bulundu.

1997 yılından bu yana Travma Modeli ve EMDR Terapisi ile beraber Psikodinamik/Psikanalitik Terapi, Bilişsel-Davranışçı Terapi, Stratejik Çift ve Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi ve Geştalt Terapisi ekollerini kullanarak sayısız psikoterapi çalışması yaptı, eğitim ve süpervizyon grubuna katıldı.

Hakim olduğu diğer psikoterapi ekollerinin yanısıra yaklaşık 20 yıldır Psikoterapide ‘Travma Modeli’ni temel aldı. İnsanların yaşadığı psikolojik sıkıntıların istisnasız hepsi uzak ve yakın dönem geçmiş travmatik yaşantıların etkileri sonucu ortaya çıktığından, uyguladığı psikoterapilerde Travma Modelini temel almakla beraber, hakim olduğu diğer psikoterapi yöntemlerini de kullanan Y.Doç.Dr. Ercüment Doğan, Psikanalitik/Psikodinamik, Bilişsel-Davranışçı, Stratejik Çift ve Aile, Çözüm Odaklı ve Geştalt ekollerini EMDR yöntemi ile harmanlayarak kendine özgü, süratli ve nihai çözüme ulaştıran psikoterapi yaklaşımını geliştirdi.

1

Y.Doç.Dr. Psikolog Ercüment Doğan, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden lisans derecesini aldı. (1994)

2

Doktora eğitimini ‘Çalışanın İşine Cezbolması: Dönüştürücü Liderlik Tarzının, Lidere Olan Güvenin, Güçlenmenin ve Negatif/Pozitif Duygulanımın Etkileri’ başlıklı tez çalışması ile tamamladı (2001).

3

Lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Klinik Psikoloji yüksek lisans derecesini elde etti. (1999)

4

Klinik Psikoloji uzmanlığında “Negatif Duygulanım, Pozitif Duygulanım ve Somatik Bileşen Temelinde Depresyon ve Anksiyete (Kaygı) Arasındaki Farklılıklar” konusu üzerinde çalıştı.

5

Chicago Psikanaliz Enstitüsü‘nün düzenlediği 2 yıllık Analitik Psikoterapiler eğitimini tamamladı. (2005-2007)

6

Merkezi Avrupa’da bulunan EMDR Institute tarafından verilen eğitimleri almış EMDR uygulayıcısı bir psikoterapisttir. (2004)

Yaklaşık 50.000 saatlik psikoterapi ve bireysel danışmanlık tecrübesinin yanı sıra yaklaşık 3500 saatlik kurumsal danışmanlık ve kurumsal eğitim deneyimi ile psikoterapist, kurumsal danışman/eğitimci ve akademisyen olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2004 – 2012 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi‘nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmıştır.

2002-2003 yıllarında Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev almıştır.

Doktora eğitimini ‘Çalışanın İşine Cezbolması: Dönüştürücü Liderlik Tarzının, Lidere Olan Güvenin, Güçlenmenin ve Negatif/Pozitif Duygulanımın Etkileri’ başlıklı tez çalışması ile tamamladı (2001).

Ercüment Doğan 2003-2009 yılları arasında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nde psikoterapist olarak farklı tanı almış çok sayıda hasta grubu ile çalışmıştır.

2009-2012 tarihleri arasında HTA Grup Nöropsikiyatri Merkezi’nde psikoterapi ve eğitim çalışmalarına devam etmiştir.

2012 yılından itibaren Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nde Öğretim Üyesi olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Yrd.Doç.Dr.Psikolog Ercüment Doğan, halen Mor Academia bünyesindeki kendi merkezinde 2012 yılından itibaren psikoterapist ve eğitimci olarak çalışmalarını sürdürmekledir.