Depresyonda Psikoterapi Süreci
Ercüment Doğan
5.12.2021 2dk.

Depresyonda Psikoterapi Süreci

Psikoterapi alanında yaşanan son gelişmeler, kişilerin depresyondan çıkmalarını sağlamakta son derece etkili sonuçlar vermekte. Önceleri psikoterapiler, depresyonda olan kişiye sadece depresyonla beraber nasıl yaşanacağı konusunda destek olabiliyordu. Ya da depresif halin kısmen azalmasına katkıda bulunabiliyordu. Günümüzde bazı psikoterapi yöntemleri artık sadece depresyonla nasıl baş edebilecekleri konusunda kişilere yardımcı olmakla kalmıyor, depresyonun ortadan kalkmasında ya da büyük ölçüde semptomların azalmasında etkili oluyor. Bu etki, bu yöntemler ilaç tedavisiyle birlikte uygulandığında çok daha artıyor.

Ne yazık ki depresyon, insanların sadece kendi çabaları ile aşabilecekleri bir rahatsızlık değil. Ancak neyse ki depresyon çözümü olan bir rahatsızlık

Depresyonda psikoterapi ve ilaç tedavisinin önemi

Nasıl ki birçok konuda teknolojik gelişmeler oluyorsa, psikoterapi yöntemleri için de bu durum geçerli. Artık depresyonun psikolojik nedenleri tespit edilip, çalışıldığında ciddi ölçüde çözümlere ulaşıldığını görüyoruz. Depresyonun nedenleri ve sürmesine yol açan faktörler çalışılmadığında ise depresyonun iyileşme gösterse bile tekrarladığını ya da kişinin depresyonunda çok az ya da hiçbir değişim olmadığını gözlemliyoruz. Psikoterapideki gelişmeler depresyonu bir kader olmaktan çıkarıyor. Depresyonun nedenlerine de ayrıca değineceğim.

Tekrar vurgulamak gerekirse, ilaç tedavileri ve psikoterapi beraber uygulandığında, depresyonda olan kişilerin büyük çoğunluğunda çözüm elde edilmektedir. Burada en büyük sorun, depresyonda olan kişinin durumdan kurtulamayacağına dair umutsuzluk beslemesi. Depresyonda olan kişi için bu umutsuzluk halinin, aslında  kendisinin depresif ruh halinin bir parçası ve sonucu olduğu gerçeğinin çok iyi farkında olması gerekiyor.

Yrd.Doç.Dr.Psikolog Ercüment Doğan

Yazılar