EMDR yöntemi ile psikolojik sorunlardan tamamen kurtulmak mümkün mü?
Ercüment Doğan
5.12.2021 2dk.

EMDR yönteminin en belirgin özelliklerinden birisi psikolojik sorunlarda kısmi bir iyileşmeden ötesini bize vaat etmesidir. EMDR ile gerekli çalışma yapıldığı takdirde sorun tamamen ortadan kalkar. EMDR yönteminin psikolojik sorunları tamamen ortadan kaldırma gücünün kaynağı psikolojik sorunların nedenini ve yakıtını ortadan kaldırma kapasitesinde yatar. Yakıt ortadan kaldırıldığında psikolojik sorun alevlenemez; kaynak ortadan kaldırıldığında psikolojik sorunu hayatta tutan temel ortadan kaldırılmış olur ve sorun tamamen ortadan kalkar. Diğer psikoterapi yöntemleri ile çalışan çoğu kişi kısmen daha iyi hissettiğini ancak sorunun tam olarak ortadan kalkmadığını ifade eder. 

EMDR yöntemi ile gerekli çalışma yapıldığında kısmi değil tamamen iyileşme söz konusudur. 

Bazı psikoterapi yöntemlerinde kişiye yaşadığı psikolojik sorunla nasıl baş edeceği ya da bu sorunla beraber nasıl yaşamını sürdüreceği öğretilir. EMDR ile kişiye yaşadığı sorunla baş etmesi öğretilmez, çünkü buna ihtiyaç kalmaz. Sorun tamamen ortadan kalktığından kişinin sorunla baş etmeyi öğrenmesine ihtiyaç yoktur. 

EMDR yönteminde temel hedef her zaman için kişinin yaşadığı psikolojik sorunla baş etmesini sağlamaktan ziyade bu sorunu yaşamamasını sağlamaktır. 

Psikolojik sorunların tek nedeni geçmiş dönem yaşanmış olan irili ufaklı travmatik yaşantıların ve maruz kalınan travmatik durumların izleri ve etkileri olduğundan EMDR ile bu travmalar çalışıldığında sorunun kaynağı yok edilmiş olur ve böylece de psikolojik sorundan tamamen kurtulmak mümkün hale gelmiş olur.

Yazılar