Kaygı (anksiyete) bozuklukları tedavisinde EMDR yöntemi etkili midir?
Ercüment Doğan
5.12.2021 2dk.

Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları çok geniş bir yelpazeyi kapsayan birkaç psikolojik sorunun dahil olduğu bir psikolojik sorunlar kümesini ifade etmektedir.  Panik Atak, Takıntı Hastalığı, Sosyal Fobi, Basit Fobiler, Yaygınlaşmış Kaygı Bozukluğu sorunlarının hepsi Kaygı Bozukluğu kategorisi altındadır. Bu sorunların hepsinde kişinin kontrol edemediği ve otomatik bir şekilde kendini gösteren kaygı, korku, sıkıntı, tedirginlik, huzursuzluk duyguları hakimdir. Şunu da vurgulamak önemli; kaygı fazlalığı sorunu sadece kaygı bozukluklarında görülmez; kaygı bozukluğu kategorisi altında yer almayan diğer birçok psikolojik sorunun temelinde de kaygı fazlalığı yer alır. Kaygı fazlalığı sorununun kaygı bozukluğu kategorisine girmeyen başka psikolojik sorunlarda da var olduğunu danışanlarla yaptığım klinik değerlendirmelerde sıkça görürüm. Örneğin hastalık hastalığı, psikosomatik sorunlar, depresyon, kişilik bozuklukları gibi sorunlara sahip kişilerin klinik değerlendirmeleri yapıldığında karşımıza çoğunlukla kaygı fazlalığı sorunu da çıkar.  

Kaygı Bozukluğu altındaki her sorunun temelinde birikmiş kaygı fazlalığı yer almaktadır. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemindekiler olmak üzere geçmiş dönem yaşanan olumsuz olayların ve maruz kalınan olumsuz durumların kaygı yüklü travmatik etkileri beynimizin ‘Limbik Sistem’ dediğimiz bölgesindeki organlarda depolanır. Depolanan kaygı duygusu öyle bir aşamaya gelir ki kişi kontrolsüz bir şekilde kaygı, korku, huzursuzluk, tedirginlik hissiyatlarını elinde olmadan yaşamaya başlar. Depolanmış kaygı birikimi kişiden kişiye değişen bir şekilde kişi de Panik Atak, Takıntı Hastalığı, Sosyal Fobi, Basit Fobiler, Yaygınlaşmış Kaygı Bozukluğu sorunlarından biri kendini gösterir. 

Tanısı ve ismi ne olursa olsun Kaygı Bozukluğu yaşayan birinin bu sorunundan kurtulması için hali hazırda birikmiş olan travmatik kaygı fazlalığının psikoterapide boşaltılması gerekir. Kaygı fazlalığının yol açtığı Kaygı Bozuklukları sınıfına dahil bütün psikolojik sorunlarda (Panik Atak, Takıntı Hastalığı, Sosyal Fobi, Basit Fobiler, Yaygınlaşmış Kaygı Bozukluğu) ve kaygı fazlalığının olduğu diğer birçok psikolojik sorunda kaygı fazlalığının boşaltılması için EMDR yönteminden de yararlanılarak psikoterapi ile müdahale yapılır. EMDR çalışması ilerledikçe kaygı fazlalığının boşaltılma seviyesine paralel olarak kişi yaşadığı kaygı bozukluğu sorununun kademe kademe azaldığını ve sonunda tamamen ortadan kalktığına şahit olur.

Yazılar
Etiketler
Yazılar